FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Davlumbaz Isı Geri Kazanım Sistemi

MB Mekanik Sistemler Mühendislik, mekanik ve elektromekanik proje ve taahhüt firmasıdır.

20 yılı aşan tecrübemizde yurtiçi ve yurtdışı bir çok projeyi başarıyla tamamlamış olan firmamız aynı zamanda Euromate davlumbaz filtrelerinin İç Anadolu bayisidir. Bu nedenle mutfak ve restoran havalandırma ve iklimlendirmesi konusunda özellikli ve yoğunlaşmış bir bilgi ve tecrübe birikimimiz söz konusudur.

Filtrelerin ithalatçısı Alize Proje Mühendislik Ltd.Şti. ile birlikte geliştirdiğimiz ısı geri kazanım sistemimiz Türkiye'de bu şekilde ilk olarak tarafımızdan uygulanmış ve çok başarılı sonuç alınmıştır.

Filtrelerimiz Hollanda dan ithaldir. Tüm ürünlerimiz TSE ve EN sertifikaları tam olan fabrikalarda, sertifikalandırılmış kaçak, basınç, ısı izolasyonu, ses izolasyonu değer ve sınıflarına uygun olarak imal edilmektedir. Filtrelerimiz birbirine uygun olarak tasarlanmış standart ürünlerdir. Paslanmaz çelik kabinli kontrol panosu ile birlikte paket ve optimum çözüm olarak tarafınıza sunulmaktadır.

Uygulamış olduğumuz ısı geri kazanım sisteminin getirileri, ısı geri kazanım sistemi uygulandığında yatırım maliyetine etkisi ve cihazlara ait teknik bilgiler ekli sayfalarda değerlendirmelerinize sunulmuştur.

Yatırım ve işletme maliyeti olarak optimize edilmiş. Gerekli konfor ve çalışma şartlarının maksimumda yakalandığı proje çözümlerimiz ve uygulamalarla hizmetinize hazırız.

Sistem Hakkında


Isı geri kazanım serpantinden serpantine sulu ısı geri kazanım sistemidir. ( Run around ).
Isı geri kazanım serpantini karbon filtre arkasına konulan G4 elyaf filtre arkasına yerleştirilir. Isı geri kazanım serpantini altında paslanmaz çelik drenaj tavası vardır.


Isı geri kazanım serpantini bakır boru üzerine alüminyum kanat ve çelik kollektörlüdür. Lamel kalınlığı 0,1 mm. lamel aralığı 2,5 mm. bakır boru iç ve dış çapı 11,86/12,5 mm. Serpantin ısı transfer alanları 22.500 m3/h debi için 393 m2, 15.000 m3/h debi için 263 m2, 10.000 m3/h debi için 172 m2, 7.500 m3/h debi için 114 m2, 5.000 m3/h debi için 85 m2, 2.500 m3/h debi için 45 m2 dir.


Serpantin kapasite seçimleri %30 glikol kullanılacağı ön görülerek yapılmıştır.


Frekans konvertöründen hız ayarlanması ile değişen debi ve  değişken olan dış hava sıcaklıklarına göre , 500 m3/h aralıklarla, -12 C, -6 C, 0 C ve 6 C taze hava sıcaklıklarına göre,  22.500 m3/h debideki cihaz için 13.000 m3/h e kadar, 15.000 m3/h debideki cihaz için 9.000 m3/h e kadar, 10.000 m3/h debideki cihaz için 6.500 m3/h e kadar, 7.500 m3/h debideki cihaz için 4.000 m3/h e kadar, 5.000 m3/h debideki cihaz için 2.500 m3/h e kadar, 2.500 m3/h debideki cihaz için 1.000 m3/h e kadar kısmı hava debilerinde ve değişen dış hava sıcaklıklarında kapasiteler, su tarafı ve hava tarafı basınç düşüşleri ve giriş/çıkış su sıcaklıklarıyla birlikte hesaplanmış ve tablolanmıştır.


Isı geri kazanım devresi ve pompası glikol karışımlı su ile çalışmaya uygundur. Pompa basınç ve debisi uygulamada boru metrajı ve serpantin basınç kayıplarıyla projeye özel hesaplanır.


Cihaz hız ayarı mutfakta bulunan bir kontrol paneli üzerinden yapılır. Panel üzerinde dijital göstergeden ayarlanan değer görülebilir. Elektronik filtre grubu çalışmadığı durumlarda fan devreye girmeyecek şekilde kilitleme düzeneği vardır. Filtre çalıştırma ve arıza reset düğmeleri mutfakta bulunan bu kontrol paneli üzerinde yapılır. Ana kontrol paneli mutfak kontrol panelinden gelen hız ayar bilgisine göre hem filtre grubuna bağlı aspiratörün frekans konvertörünü hem de taze hava klima santralinin frekans konvertörünün sürer. Basınç ayarlaması yapılması amacıyla klima santrali frekans konvertörü kontrol çıkış değeri kaydırılabilir. Bu kaydırma sahada DDC panelin dijital ekranından yapılabilir. Klima santrali üfleme havası sıcaklıkları ana kontrol paneli üzerinden 3 yollu vana ile yapılır. Klima santralinde son ısıtıcı veya soğutma serpantini varsa bunların 3 yollu vana kontrolleri de gene ana kontrol panelinden yapılır. Klima santrali filtre kirlilik bilgisi, fan çalışma bilgisi, kayış bilgisi gibi genel bilgiler ve birden fazla klima santralinde ısı geri kazanım kullanılıyorsa diğer klima santrali kontrolleri de gene bu ana kontrol panosu üzerinden yapılır.

Isı geri kazanım sirkülasyon pompası dış hava sıcaklığına ve klima santrali üfleme sıcaklığına bağlı olarak ana kontrol panosu üzerinden kontrol edilir.

İŞLETME  MALİYETİ

ISI GERİ KAZANIM öRNEK UYGULAMASI HAKKINDA

Ekli sayfalarda ısı geri kazanım sistemli bir uygulamamıza ait otomasyon sistemi çıktıları vardır.
Davlumbaz %100 debide çalıştığı durumdaki değerler ve davlumbaz otomatik olarak kısıldığında %40 değerinde çalıştığı durumdaki değerler görünmektedir.
Davlumbaz debisi ocaklarda çalışma olup olmadığına göre otomatik olarak kısılmaktadır. Bu sayede gerekli taze hava debisi düşürülmekte ve tüketim azaltılmaktadır.
Yine ekli sayfalarda ısı geri kazanımdan elde edilen kazanç değerleri ve davlumbaz hız kontrolünden elde edilen kazanç değerleri ve yapılan toplam ısıtma değeri görünmektedir.
Sonuçta 54 milyon kcal olacak toplam tüketim 20 milyon kcal ye düşürülmüş ve 34 milyon kcal lik bir kazanç sağlanmıştır. ( 2012 – 2013 kışı ikinci yarısı için değerlerdir. )

YATIRIM  MALİYETİ

Ekli iki proje sayfasında bir restorana ait ısı geri kazanım uygulanmamış ve uygulanmış alternatif çizimler vardır.

Isı geri kazanım uygulanmadığı durumda taze havayı ısıtmak için ısıtma ekipmanları büyümektedir. Isı geri kazanım uygulandığında taze toplam ısıtma yükü 50 kW tan 19 kW a düşmektedir. Dolayısıyla ısıtma ekipmanlarına yapılacak olan yatırım düşmekte, ısı geri kazanım sistemi ilave olmaktadır. Bu durumda toplamda bu örnek proje için yatırım maliyeti 22.000 € dan18.000 € ya düşmektedir. Uygulamasını gerçekleştirdiğimiz bir projemizde yatırım maliyeti 81.000 € dan 72.000 € ya düşmüştür.

İşletme maliyeti de gene 50 kW / 19 kW oranında daha düşük olacaktır.

geri