FAIL (the browser should render some flash content, not this).

VRF Klima Nedir?

Açıklama: Açıklama: VRF klima 3  

Isıtma ve soğutma sistemlerinde temel mantık mahaldeki sıcaklığı değiştirmek için ısının bir şekilde taşınmasıdır. VRF klimalar bu amaçla soğutucu akışkanları kullanır. Konfor amaçlı klima sistemlerinde kullanılan genel akışkanlar su ve havadır. Bu benzetme mantığı ile VRF klimalar 2 yollu oransal vana ve frekans konvertörlü pompalarla oluşturulmuş bir sulu merkezi sisteme benzetilebilirler. Daha uzak bir benzetme fakat temel mantık aynı olarak ısı taşıma aracımız hava olduğunda VAV kutular ve frekans konvertörlü fanları olan klima santralli sistemlerdir.

Mantık aynıdır. Sulu sistemler oransal kontrollü su ile( 2 yollu vana kullanımı ile ) , havalı sistemler oransal kontrollü hava ile( VAV kutuları kullanarak ) , VRF klima oransal kontrollü soğutucu akışkan ile ısı taşırlar.

Burada, VRF klimalar elektronik expension valfler ile dönüş ve üfleme hava ve gaz giriş çıkış sıcaklık termistörleri ile mahal ihtiyacı kadar akışkan kullanırken dış ünitedeki frekans konvertörlü kompresörler ihtiyaç oranında çalışr vs. gibi aşılmış olması gereken noktalara değinmeyeceğiz. VRF klima cihaz imalatı yapmayacağımıza göre uygun şekilde VRF klima cihaz seçimi, VRF klima borulama tasarımı ve kurallara uygun  VRF klima montajı daha öncelikli hedefimiz olmalı.

VRF klimaların avantajı, ısıyı taşımak için sulu ve havalı sistemlerde sadece sıcaklık değişimi ile ısı taşınabilirken, VRF kliamlar da ısı faz değişimi ile de taşınmış olur. Bu nedenle ısı taşımak için sirküle edilen akışkan birim kütlesine göre çok daha fazla ısı taşıma kapasitesine sahip olurlar. Bu noktada da buhar kullanılan sistemlere benzetilebilir VRF klimalar. Fakat buhar sistemi konfor amaçlı uygulamalarda ısıtma için çok çok nadir kullanılırlar ve soğutma yapılan sistemlerde ısı taşıma aracı olarak kullanılamaz. ( Kızgın buhar ile absorbsiyon soğutma yapmak ısı taşımak değildir. )

VRF klimaların faz değişimi avantajını kullanması taşınan akışkan miktarının azalması, boru çaplarının küçülmesi ve devir daim için gerekli enerjinin azalması sonucuna götürür bizi. Her kademe değişimi belli ölçüde verim kaybı demektir.

VRF klimalar kondenserden çıkan likit akışkanın direk olarak ihtiyaç olan mahale gönderilmesi, orada ortam havasının soğutulması için kullanılması, ortama yerleştirilmiş evaporatörde likit akışkanın gaz hale geçmesi mantığından ötürü arada bir ısı aktarımı kademe kaybı yaşamaz. Aynı işlemi bir soğutma grubu chiller ile yapmaya kalktığımızda soğutma grubu evaporatörü ortam havasını soğutmak yerine üzerinden geçen suyu soğutacak ve biz bu soğuk suyu ihtiyaç olan mahallere götürmek zorunda kalacağız. Suyu ortamda kullanılabilecek sıcaklıklara düşürlebilmek için evaporasyon sıcaklığımızı düşük tutmak zorunda kalacağız. 7 C su çıkışlı bir soğutma grubunda evaporasyon sıcakığı ortalama 3 C civarında olmalıdır. Soğutma grupları ısı alış verişi kayıplarının yanı sıra evaporasyon sıcaklığını düşük tutuma zorunluluğundan dolayı da bir verim kaybı yaşamış olacaklar. Oysa VRF sistemlerde veya diğer DX serpantinli soğutma cihazlarında evaporasyon sıcaklığını 9 C gibi bir değerde tutmak bile yeterli olacaktır. Bu da daha soğutmayı ilk yaptığımız noktada dahi bir verim artışı elde etmemizi sağlayacaktır.

Netekim, VRF klimaların COP değerleri 4 e ulaşmış durumdayken soğutma gruplarında bu COP değerleri halen yakalanamamıştır.

Buraya kadar anlatılanlarla VRF klimalar bu kadar avantajlı madem, başka sistemler neden kullanıyoruz ? dedirtecek kadar VRF klima taraftarıdır.

Bunların yanında özellikle klima sistemleri %90 oranında kısmı yüklerde çalışırlar. Yani ısıtma soğutma kapasitelerini hesapladığımız maksimum değerlere yıl boyunca sadece %10 oranında yaklaşmış ve klima sistemimizi tam kapasite kullanmış oluruz. %90 ihtiyacımızda ise klima sistemleri kısmı yüklerde çalışırlar. Soğutma grupları kısmı yüklere tam uyum sağlarlarken VRF klimalar uzun borulamalı uygulamalarda soğutucu akışkanın borularda buharlaşması ihtimali ile karşılaşırlar. VRF klima verimleri borulama mesafeleri ve kısmı yük verimleriyle de değerlendirilmelidir.

Soğutma grubu ile elde edilen soğuk su ile ister fan coil cihazlarımız olsun, ister klima santrallerimiz olsun farklı su rejimleri ve farklı serpantin seçimleriyle gizli ısı ihtiyacımıza tam cevap verecek şekilde seçilebilir ve kullanılabilirler. Buna karşı VRF klimalarda standart iç ünitelerin standart gizli soğutma kapasitelreiy neyse ona mahküm kalacağız. VRF klimada kısmı yüklerde evaporasyon sıcaklığı çok artabilir ve iç ünite gizli kapasitesi çok düşük değerlerde de kalabilir. Sulu sistemlerde kısmı yükte soğutma grubu verimi artar fakat fan coillere gönderdiğimiz su sıcaklığı sabit tutma şansımız olur. Veya projelendirme sırasında sağlam bir otomasyoncuyu da projemize dahil ederek su sıcaklığımızı da yükseltebiliriz, fakat her durumda olaylar kontrolmüz altında tutulabilir.

VRF klimalar çalışma sırasında konfor amaçlı kontrolü her zaman bize bırakmadıkları gibi, taze hava ihtiyacımıza cevap aradığımızda da çözümler karmaşıklaşmaktadır. çözüm yok değil var, fakat attığımız taş vurduğumuz kuşa ne kadar değiyor bakmakta fayda var.

VRF klimalar ilk yatırım maliyeti olarak da halen fancoilli sistemlere göre pahallı kalmaktadır. Her ne kadar artan rekabet içerisinde piyasaya uzak doğu kaynaklı markalar girmiş olsalar dahi VRF klimalar ilk yatırım maliyeti olarak hale yukarıda kalmaktadırlar.

VRF klimalar küçük ve orta ölçekli , standart ihtiyaçlarda işletme personeline fazla yatırım ve harcama yapılamayacağı projelerde daha avantajlı görülebilir. Kısa borulama mesafelerin ve bas çalıştır, bas durdur şekilde kolay kullanım ve bakımıyla avantajları önce çıkabilir.

Her projenin ihtiyacı farklıdır. çözümü de farklıdır. Proje çözülmeden önce uygun sisteme karar verilmesi ciddi birikim gerektirir. Piyasanın her projeye VRF klima uygun görme kolaycılığına kaçması mekanik tesisat sektörü için ciddi bir kayıptır. VRF klimaları kötülemek gibi bir anlam çıkarılmamalı burada yazdıklarımızdan fakat her projeye zorlama olarak VRF klima uygulama yapılması kolaycılığına gün geçtikçe daha fazla başvurulması sıkıntıdır...

Uluslararası kaynak araştırmak gerekirse aşağıdaki linkler yardımcı olacaktır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_refrigerant_flow

http://in.answers.yahoo.com/question/index?qid=20080129041826AAiyRAR

http://www.lg-vrf.com/multi-v-products.aspx

 

geri